Rendkívül hasznos médiumnak tartom az infografika műfaját, mert könnyed játékos stílusban magyaráz el összefüggéseket, közöl adatsorokat. A közelmúltban találkoztam ezzel az infografikával, ami elég sok a blog témáját tekintve fontos adatot tartalmaz, amelyek közül kiemelnék néhányat.
Közhely, hogy a social media mennyire átrendezte az addig klasszikusnak hitt erőviszonyokat több terülten is. Szerintem nem állunk messze a valóságtól, ha azt mondjuk, hogy az a bizonyos 26%, aki egy rossz élmény után posztol valamit a social media accountjain Magyarországon is rendben lehet. Az is látszik, hogy nemcsak, hogy illik, de alapvető üzleti érdek is válaszolni 1 napon belül egy-egy megkeresésre. A grafika nyilván azt mondja, hogy egy hét után egészen biztos, hogy elveszítjük az ügyfelet, de magunk közt szólva egy nap után sem túl valószínű, hogy boldog lesz, ha csak megkésve válaszolunk.
Számomra megdöbbentő volt, hogy egy új ügyfelet megszerezni kb. hétszer annyi pénzbe kerül, mint egy meglévőt megtartani. Ehhez képest elég sok üzlet úgy működik, hogy a meglévő ügyfeleket kifejezetten bünteti az újakhoz képest. Természetesen értem az e mögött meglévő logikát, valamint azokat a struktúrákat, amelyek ezt a hozzáállást működtetik. Ellenben azt gondolom, hogy egy tipikus példája annak, hogy van egy dolog, amit tudunk, ki lehet mutatni, mégis az üzlet ellentétesen cselekszik.
Kifejezetten érdekesnek tartom, hogy az ügyfelek 70%-a többet hajlandó költeni egy olyan vállalatnál, ahol kiváló az ügyfélszolgálat. Itt a legalacsonyabb adat a holland 7%, ami egy elég erőteljes szám, főleg annak tekintetében, ha megnézzük, mostanság mekkora növekedéssel lennének már elégedettek vállalatok.
Nyilván az ilyen közvélemény kutatásokon alapuló számokat fenntartásokkal kell kezelni, és kritikailag elemezni ilyen adatsorokat, de azért az mindenképpen megemlítendő, hogy igenis van létjogosultsága, és konkrét anyagi haszonnal jár, ha az ügyfeleknek kiváló kiszolgálást, és élményt biztosítunk.